This is a simple Price Comparison Calculator.
I use it when shopping, to find the cheapest item if there are several prices and sizes to choose from. Are the 12-pack of eggs cheaper than the more expensive 18-pack? And so on.
Or when buying plaster or silicone. Is the 5kg cheaper than two 2,5 kg bags?
Unit price:
Unit price:
Kilo price:
Kilo price:
This site uses an absolute minimum of cookies.
No calculations are saved, and nothing is stored. Unfortunately, this means you have to start from scratch for each reload. But, that's the price for privacy and confidentiality.
I do have a counter to get some statistics of what pages are most visited. I’m the only one with access to this info.